logo
 

aleteia

A
A
A
 
Złota Płyta dla Księgarni św. Jacka
1 lipca, podczas wieczornego, galowego koncertu „Święta Śląska 2006”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” odbierze Złotą Płytę za album pieśni maryjnych „Bogurodzica”.  Jest to trzecie, tak prestiżowe wyróżnienie muzyczne dla Zespołu, kolejny fonograficzny sukces Złotej Kolekcji Śląska.
Wraz z Zespołem, Złotą Płytę odbiorą: Polskie Radio Katowice za współpracę przy realizacji Złotej Kolekcji oraz Księgarnia św. Jacka w Katowicach za partnerstwo  i dystrybucję albumu „Bogurodzica”.
 
Album „Bogurodzica”, zawiera 18 najbardziej znanych i lubianych polskich pieśni maryjnych, w wykonaniu chóru, solistów i orkiestry Zespołu.  „Śląsk” bardzo chętnie sięga po repertuar pieśni ku czci Matce Bożej.  W kraju, gdzie kult maryjny jest tak silny, w pobliżu światowej sławy sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” ma często okazję prezentować swoje opracowania tych utworów. „Bogurodzica”, „Ave Maria”, „Serdeczna Matko”, „Z dawna Polski”,  „Gwiazdo śliczna”, „Zapada zmrok”, „Czarna Madonna” – to pieśni, jakie można znaleźć na Złotej Płycie „Bogurodzica”. W większości są to opracowania  muzyczne kompozytora specjalizującego się w twórczości sakralnej – Romualda Twardowskiego. Na płycie można posłuchać także opracowań Stanisława Hadyny,    w tym „Bogurodzicy”, Janusza Stalmierskiego i Krzysztofa Dziewięckiego.
 
- Płyta jest melodyjna, stwarza miły nastrój i przyjemnie jej się słucha – wyjaśnia popularność „Bogurodzicy” dyrektor artystyczny Zespołu „Śląsk”, Jerzy Wójcik – To swojskie pieśni, w których czasem trudno oddzielić klimat sakralny od codzienności – dodaje dyrektor Wójcik.
 
Jan Węcowski charakteryzując treść płyty, napisał: „Pieśni maryjne, podobnie jak kolędy, zajmują ważne miejsce w polskiej kulturze i historii. Te utwory kultowe, religijne miały często także walor patriotyczny. Pełniły rolę hymnu narodowego. Już trzynastowieczna Bogurodzica, otwierająca chlubną kartę rodzimej twórczości, była pieśnią wszystkich Polaków. (…) Pieśni maryjne są bliskie i drogie wszystkim Polakom. Były one pokrzepieniem i siłą do wytrwania  w czasach wojny i niewoli.  W nich twórcy wyrażali swoją wiarę i oddanie Matce Bożej.”
 
„Złota kolekcja Śląska” to mały leksykon polskich tradycji, obyczajów narodu polskiego, ilustrowany muzyką  i pieśniami. Wszystkie utwory są opracowaniami lub twórczymi autorskimi dziełami  cenionych w Polsce i za granicą kompozytorów jak: Hadyna, Kilar, Grabowski, Łojewski, Stalmierski, Twardowski i wielu innych. Do tej pory, z planowanych jedenastu płyt kolekcji, wydano sześć albumów: „Karolinka”, „Wielki tydzień”, „Bogurodzica”, „Święta noc”, „Albośmy to jacy tacy” oraz „Hej te nasze góry”.  Jeszcze w tym roku Zespół nagra materiał na kolejną płytę Złotej Kolekcji – mówi dyrektor artystyczny, Jerzy Wójcik – Tym razem będzie to album z popularnymi pieśniami górniczymi pt. „Starzyk”. Znajdzie się na nim aż 17 pieśni  w opracowaniu muzycznym założyciela Zespołu Stanisława Hadyny, wszystkich piosenek będzie ok. 23. Wśród nich m.in.: „Kołysanka górnicza”, „Skarbnik”, „Dniówka”, Frącek”, „Stary jo se górnik” i oczywiście „Starzyk”.
- To kolejna kandydatka na Złotą Płytę – dodaje dyrektor Wójcik.
 
Płyta "Bogurodzica" dostępna jest we wszystkich sklepach Księgarni św. Jacka oraz w sklepie internetowym.
 

 

 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2019   |  Facebook