logo
 

katoflix

A
A
A
 
Warsztaty chorału gregoriańskiego w Warszawie - "Ad Te levavi animam meam"

W odpowiedzi na zainteresownie i zaangażowanie świeckich w odnawianie i rekonstrukcję tradycyjnego śpiewu kościoła, chorału gregoriańskiego, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem podczas warsztatów w Warszawie, przy klasztorze na ul. Freta 10 w dniach 1 do 3 grudnia br.

W czasie warsztatów będziemy przygotowywać wigilię pierwszej niedzieli adwentu. Mamy nadzieję, że ten wspólnie, twórczo spędzony czas dobrze przygotuje nas na nowe, radosne oczekiwanie. "Do Ciebie wznoszę moją duszę" słowa, które pochodzą od pierwszych słów introit, śpiewu towarzyszącemu procesji ołtarza w czasie mszy św. rozpoczynającej nowy rok liturgiczny, nie przypadkiem wzięliśmy za tytuł warsztatów, gdyż w rzeczywistości taka jest nasza intencja. Chcemy odkrywać śpiew możliwie bliski dawnemu, który jednocześnie będzie naszym śpiewem i naszą modlitwą. Moc i jego delikatne piękno nie wyczerpują się od wielu wieków, tak i dziś stanowią one żywą modlitwę Kościoła. Niech zatem czas warsztatów będzie dla nas przede wszystkim czasem modlitwy. Próbujmy odnaleźć w nim skupienie i pokój, które zawsze płyną ze spotkania z Bogiem.

Planujemy poświęcić wiele godzin na praktyczną naukę. Warsztaty będą prowadzić kantorzy i znawcy chorału: Marcin Bornus-Szczyciński, Łukasz Kubiak OP, Błażej Matusiak OP i Marek Rojszyk OP. Przygotowaliśmy także spotkania teoretyczne. Wysłuchamy wykładu Błażeja Matusiaka OP i Marcina Bornus-Szczycińskiego, a także weźmiemy udział w panelu dyskusyjnym pt.: "O chorale gregoriańskim dla początkujących i zafascynowanych".

Warsztaty mają również zadanie zapoczątkowania kształtowania środowiska badawczego i praktykującego chorał gregoriański w Warszawie, przy klasztorze oo. Dominikanów na ul. Freta. Chcemy, aby owocem tego wydarzenia było utworzenie scholi gregoriańskiej, która rozpocznie i będzie kontynuować pracę nad rekonstrukcją i ożywianiem tradycyjnego śpiewu kościoła.

Koszt warsztatów wynosi 50 zł. Zapewniamy miejsce noclegowe w pobliżu klasztoru. Koszt jednej doby noclegu 30 zł. Prosimy o przywiezienie śpiworów.

Podstawowym warunkiem uczestnictwa jest pragnienie zgłębienia tajników chorału gregoriańskiego i otwarcie na treści podawane w czasie warsztatów oraz wypełnienie formularza zgłoszenia. Aby warsztaty były dla nas wszystkich owocne prosimy o uczestniczenie w całości warsztatów.

Zgłoszenia są przyjmowane do 24 listopada. Ilość miejsc jest ograniczona - o przyjęciu decyduje kolejność przesyłanych zgłoszeń.

Szczegółowy plan oraz bliższe informacje można znaleźć na: http://www.praktyka.liturgia.dominikanie.pl/warsztaty/2006_12/

 

 

 

 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2021   |  Facebook