logo
 

katoflix

A
A
A
 
VII Rap Festiwal Praski
Już 7 raz z rzędu zostanie zorganizowany Festiwal Rapu Chrześcijańskiego, o którym początkowo mówiono, że nie ma sensu, bo młodzież nie zaakceptuje ewangelicznej treści w ulicznym gatunku muzycznym. Stało się jednak inaczej i po raz kolejny setki młodych osób z całej Polski usłyszę dobry przekaz płynący z desek Amfiteatru w Parku Praskim w Warszawie.

Wstęp na festiwal jest wolny. Odbędzie się on 20 września w godzinach 13.00–20.00 w Muszli koncertowej Parku Praskiego przy ul. Ratuszowej 4a w Warszawie (vis a vis ZOO).

Celem Festiwalu Praskiego jest promocja polskiego rapu chrześcijańskiego i wartości z nim związanych. Rap chrześcijański jest terminem umownym. Jest to bowiem rap tworzony przez wierzących artystów odwołujących się w swoich tekstach do Boga w sposób pośredni lub bezpośredni. Ten pozornie „niszowy” trend w hiphopie znajduje coraz więcej naśladowców, a liczbę zespołów w skali całego kraju można określić na kilkadziesiąt. Całodniowy koncert-piknik w klimacie hiphop i reggae oferuje młodym ludziom szansę zaprezentowania talentów muzycznych i artystycznych w połączeniu z pozytywnym przesłaniem.

Bez względu na indywidualne przekonania każdego człowieka nie da się ukryć że nasz świat znajduje się pod silnym wpływem wartości ewangelicznych zawartych w Biblii. Szacunek do innych, poszanowanie cudzej własności, etos pracy, rodziny, przywództwa to fundamentalne wartości wynikające bezpośrednio lub pośrednio z jej kart. Bez nich życie społeczne byłoby niemożliwe. Korzystamy z dobrodziejstw i zdobyczy cywilizacyjnych nie zastanawiając się nad ich pochodzeniem. Wychodząc rano do pracy w kraju o rozwiniętej kulturze społecznej mamy prawo oczekiwać że pod naszą nieobecność nikt nie włamie się do domu i nas nie okradnie, a jeśli tak się stanie to sprawca zostanie złapany i odpowiednio ukarany. Wynika to z prawa karnego bazującego na 7 przykazaniu Dekalogu „Nie kradnij”. Złamanie prawa niesie konsekwencje. Poszanowanie cudzej własności, konieczność pracy w celu pozyskania środków do życia, „pomnażanie talentów” w dążeniu do doskonalenia i właściwej samorealizacji to przecież podwaliny kapitalizmu – dominującego systemu gospodarczego na świecie. Wolność jednostki i narodu, prawo stanowienia o sobie i chęć kształtowania własnego otoczenia to podstawy demokracji – dominującego systemu politycznego na świecie. Te dwie siły skutecznie przeciwdziałają wszelkim dyktaturom. Z historii wiemy że nie zawsze tak było. Miliony osób przed nami poświęciło własne życie abyśmy mogli żyć inaczej. Jako cywilizowani ludzie chętnie korzystamy z owoców ich walki ale pomijamy źródło ich trudu. Nie można nie dostrzec tu niekonsekwencji. Niezrozumienie tych zasad prowadzi do nieprawidłowości na poziomie osobistym, rodzinnym oraz społecznym. Zachłyśnięci coraz większymi możliwościami jakie niesie współczesny świat często o nich zapominamy.

Hiphop jest wehikułem w którym ważny jest kierowca i cel jazdy. Samochód ten może być środkiem transportu albo niebezpiecznym narzędziem w ręku szaleńca naruszającego wszystkie możliwe zasady i narażającego życie postronnych osób. Rap Festiwal Praski staje w obronie pozytywnych wartości i wskazuje alternatywę wobec mainstreamowego szaleństwa siejącego spustoszenie w psychice młodych ludzi. Jesteśmy jedynym w kraju festiwalem muzycznych inicjatyw pedagogiczno-profilaktycznych skierowanych do szkół oraz środowisk osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ideą skutecznej pedagogiki jest zmniejszenie dystansu między nauczycielem i uczniem oraz lepsze poznanie i zrozumienie świata młodych ludzi. Inspiratorem takiej postawy jest sam Jezus Chrystus. Gdyby żył współcześnie chodziłby w czapce z daszkiem, jeździł na desce i słuchał rapu. „Szara, hiphopowa rzeczywistość” młodych artystów i fanów jest sferą w której On również może uczestniczyć. To rzeczywistość wrażliwych i często nierozumianych ludzi.

Z roku na rok w imprezie bierze udział coraz więcej osób. Dołącz do nas i weź udział w zmieniającym życie doświadczeniu muzyczno-społeczno-ewangelizacyjnym. Na scenie wystąpią m.in Rymcerze, Dobromir, Poison, Arci oraz wielu debiutantów polskiej sceny hiphop i reggae. W planach darmowy grill, wata i masa fajnych konkursów z nagrodami. Zapraszamy samotnych, grupy oraz całe rodziny. Gwarantujemy najlepszą zabawę w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze w relaksującym plenerze Parku Praskiego w Warszawie.

Historia Festiwalu

Pisząc o początkach Festiwalu Praskiego trzeba sięgnąć wstecz do roku 2007 do koncertu w Parku Skaryszewskim w którym wzięło udział 4 wykonawców tj Brat Te, Lajf, EKS oraz Yuro. Impreza zbiegła się ze zdjęciami do programu o chrześcijańskim rapie kręconym przez TV Polsat. Wtedy właśnie narodził się pomysł uruchomienia w Warszawie na Pradze corocznej plenerowej imprezy muzycznej w której udział wzięliby wierzący raperzy z całej Polski. Rok później we wrześniu 2008 roku przy współpracy z Domem Kultury Praga w muszli koncertowej Parku Praskiego odbyła się pierwsza edycja imprezy pod nazwą Rap Festiwal Praski. Ze względu na krótkie wyprzedzenie organizacyjne w imprezie wzięły udział tylko 2 squady tj Brat Te oraz Euangelion. Impreza zyskała pozytywną ocenę mediów w których pojawiły się zapowiedzi kolejnej edycji. Biorąc to za dobrą monetę rok później w sierpniu 2009 zorganizowaliśmy drugą edycją Rap Festiwalu Praskiego. Impreza trwała 6 godzin, wzięło w niej udział 8 kapel a jej sukcesem, wbrew złej pogodzie był fakt zainaugurowania wydarzenia hiphopowego o charakterze festiwalowym z udziałem muzyków z całej Polski. Idąc za ciosem rok później zorganizowaliśmy trzecią edycję Rap Festiwalu Praskiego. Pod względem promocji, liczby uczestników i zainteresowania impreza przebiła wszystkie poprzednie edycje. Wystąpiło 10 squadów i 2 formacje taneczne. Występy obejrzało kilkaset osób. Sukcesem imprezy była bezprecedensowa skala promocji polskiego rapu chrześcijańskiego oraz pozytywnego oddziaływania na społeczność praską. Po 3 latach od pierwszej próby udało się w pełni urzeczywistnić wizję i zamysł organizatorów imprezy. Tegoroczny Rap Festiwal Praski będzie już siódmą edycja imprezy.

Do dzisiaj na deskach Rap Festiwalu Praskiego wystąpili między innymi Rymcerze, Frenchman, Arcadio, WSZ (freestyle), RoaylRap, Arci oraz wielu debiutantów i działaczy sceny rapu chrześcijańskiego w Polsce. Głownym MC imprezy jest Dobromir MAK Makowski – raper, pedagog ulicy oraz inicjator i kierownik wielu młodzieżowych inicjatyw społecznych jak „Rap Pedagogia” lub Fundacja ‚Krok po Kroku”.

Obecnie polski hiphop chrześcijański poziomem nie ustępuje najlepszym produkcjom tego gatunku na świecie. Lata wspieranie i promowania nikomu nie znanych kapel zaowocowały istotną obecnością w muzycznych mediach, rozpoznawalnością na rynku, szeregiem nowych projektów, setkami tysięcy odsłon wideoklipów a co najważniejsze wzrostem świadomości Ewangelii wśród młodych ludzi w Polsce.

Więcej informacji na stronie: www.festiwalpraski.pl 
 



 

 

 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2022   |  Facebook