logo
 

katoflix

A
A
A
 
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Warszawie
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych festiwali organowych w Europie. Został zapoczątkowany w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8).
 
„Czeka nas wiele pięknych koncertów – mówi o wydarzeniu Przemysław Kapituła, prezes fundacji muzyki sakralnej – Festiwal rozpocznie się 1 lipca koncertem Yuzuru Hiranaka z Japonii. Jest to jeden z najlepszych organistów na świecie. Grał kilka lat na Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie. Publika oszalała na jego punkcie. Słychać w jego grze wpływy innej kultury. Jego możliwości techniczne, zaangażowanie i muzykalność zachwycają”.
 
„Festiwal jest różnorodny. Skupia różne doświadczenia i tradycje narodowe. Dla mnie osobiście ważne jest, żeby grali na festiwalu prawdziwi artyści i interpretatorzy” – zauważa Przemysław Kapituła.
 
W tegorocznej edycji usłyszymy wybitnych artystów z Europy i świata. Wśród nich będą organiści z Japonii, Włoch, Słowacji, Niemiec, Belgii i Polski. Koncerty festiwalowe będą miały miejsce w dniach od 1 lipca do 16 września, w każdą niedzielę o 16.00, w Archikatedrze św. Jana.
 
KALENDARZ KONCERTÓW – XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY
 
01.07 Yuzuru Hiranaka (Japonia)
08.07 Stanislav Šurin (Słowacja)
15.07 Giovanna Triocarico (Włochy)
22.07 Piotr Rachoń (Polska)
29.07 Martin Bernreuther (Niemcy)
 
05.08 Fabio Ciofini (Włochy)
12.08 Giampaolo Di Rosa (Włochy)
19.08 Przemysław Kapituła (Polska)
26.08 Eric Hallein (Belgia)
 
02.09 Francesco Bongiorno (Włochy)
09.09 Józef Kotowicz (Polska)
16.09 Ennio Cominetti (Włochy)
 
Wstęp: 15 zł.
 
Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sacrum świątyni. Na chórze kościoła jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule zbudowała w 1987r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym.
 
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści (P. Kapituła i J. Erdman) eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją świadczącą o renesansie muzyki organowej we współczesnej Europie.
 
Festiwal jest tworem niemalże idealnym, ponieważ łączy prezentacje określonego gatunku sztuki z bardzo wysokim odbiorem społecznym. Jest bardzo lubiany przez słuchaczy, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Dzięki dużemu zasięgowi imprezy skutecznie promowana jest twórczość kompozytorów polskich: M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego i G. Freyera. Festiwal „ORGANY ARCHIKATEDRY” jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jedną z głównych letnich wizytówek stolicy. Festiwal wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa.
 
Michał Guzek
 

 

 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2022   |  Facebook