logo
 

katoflix

A
A
A
 
Czarna Płyta
Wykonawca:
Viola i New Day

Utwory:
1. Nigdy nie lękaj się (03:42)
2. Cały mój świat (04:29)
3. Chisoni - dom (05:20)
4. Pustynia (04:42)
5. Podniesienie (01:41)
6. Podaruj siebie (03:58)
7. Perełka (03:36)
8. Nim zabraknie (04:45)
9. Hosanna (01:17)
10. Djembe story (04:24)
11. Odnajdę Cię (03:50)
12. Patrząc w niebo (04:22)
13. Cały mój świat - karaoke (04:29)
14. Nigdy nie lękaj się - karaoke (03:42)
15. Odnajdę Cię - karaoke (03:48)
 
„Czarna płyta” wydana w maju tego roku, to kontynuacja krążka „Tam Tam i Tu” nagranego przez New Day w 2003 r. Longplay jest na wskroś przesiąknięty Afryką poprzez czarną muzykę, kontekst powstania, brzmienie bębnów i naturalnych etnicznych śpiewów. Inspiracją do powstania tej płyty była podróż Rafała Boniśniaka, lidera New Day do afrykańskiej Malawi. Tam powstawały kompozycje i teksty zakorzenione w sercu Afryki. Część materiału na płytę została zarejestrowana w prowizorycznym studio w salezjańskiej szkole w Malawi. Tam też nagrano głos Paula Chawingę, śpiewaka reggae i klawiszowa Preciousa Liphesa, których możemy usłyszeć w utworze „Chisoni”. Utwór „Hosanna” został zarejestrowany podczas Mszy św. dla uczniów w Lilongwe, na której śpiewał zwykły szkolny chór. Chciałoby się by nasze szkolne tak śpiewały. I choć brak znajomości narzecza chichewa, którym posługują się na co dzień mieszkańcy Malawi może być pewnym problemem to dialog instrumentalny jest zawsze skuteczny jak w utworze „Djembe Story”, gdzie Autor zabiera nas w dziką i spontaniczną podróż w odległe rejony świata przy użyciu swego ukochanego bębna djembe. Płyta jest opowieścią o człowieku idącym przez życie z Panem Bogiem. W tekstach poruszane są tematy bliskie każdemu, kto prawdziwie szuka Boga i nie boi się własnych potknięć. Co by się w życiu człowieka nie działo, Pan Bóg jest z nim na zawsze („Nawet, gdy nie bardzo wiesz, co masz robić – nigdy nie lękaj się!”).
 
Po powrocie z Afryki był czas na pracę nad aranżacjami i tekstami. Doskonałe fortepiany i inne „klawiszowe” dźwięki to zasługa Jarka Bielickiego. W kilku utworach na instrumentach perkusyjnych Rafała wspomagał perkusista Mirek Chojnicki a na basie zagrał  Bartosz Mielczarek. Akordeony i harmonijka ustna to dzieło Przemysława Łososia. Głos Violi Brzezińskiej dopełnia tej idealnej fuzji muzycznej. Viola jak zawsze wywołuje drżenie, koi, daje siłę i ostateczny wyraz całości. Piosenkę „Perełka” zaśpiewał Marcin Oleksy, autor tego utworu.  Nad ostatecznym kształtem płyty Rafał pracował z Jarkiem Bielickim analizując i poprawiając godzinami każdą piosenkę. Autorowi udało się utrzymać harmonię w stylistyce muzycznej, żaden element nie jest przesadzony, czuje się dynamizm przy równoczesnej delikatności w formie muzycznej, dźwiękowej i stylistyce wokali.
 
Piosenki są pełne nadziei, modlitwy, prostoty co sprawiło, że płyta jest autentyczna i szczera. Jest to najlepsza płyta jaką słyszałem w ostatnim czasie. Zero nudy. Nieustanne napięcie. Za każdym razem odkrywam coś innego. Szczerze polecam.
 
ks. Grzegorz Ułamek

 

 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2021   |  Facebook