logo
 

aleteia

A
A
A
 
Duch Betlejem zawitał do Warszawy - była petarda! (relacja)
Betlejem w Polsce to nie tylko największa trasa kolędowa w Polsce. To także doświadczenie wspólnoty, którego próżno szukać na kolędowaniach z Polsatem, TVP czy też TVN. Po doświadczeniu Betlejem w Warszawie 2019 możemy powiedzieć, że ta inicjatywa to petarda!
 
Artyści, którzy wzięli udział w tegorocznym projekcie na czas trasy stworzyli swoistą rodzinę i można to odczuć w klimacie koncertu. Seniorem i głową rodziny został Józef Broda, blisko 80-letni multinstumetalista ludowy i pieśniarz.
 
Zresztą, rodzinę ma iście międzynarodową – muzycy z Izraela, Ukrainy, Rumunii i Polski zaprezentowali kilkanaście kolęd i pieśni bożonarodzeniowych z różnych kontynentów. Nad całością muzycznie czuwali Mate.O oraz Jan Smoczyński – muszę przyznać, że tegoroczny wybór artystów oraz aranżacji jest zdecydowanie bardziej przebojowy i różnorodny niż w zeszłym roku. Trasa jeszcze trwa więc możecie się załapać!
 
Niewątpliwie najbardziej charakterystyczną osobowością na scenie był wiekowy Józef Broda, ale świetnych występów było wiele – Antonina Krzysztoń zachwyca wrażliwością, Grażyna Łobaszewska – głębią głosu i interpretacji prawdopodobnie najstarszej kolędy świata (IV wiek), świetnie wypadli też Bovska i Kamil Bednarek we wspólnie śpiewanej etiopskiej kolędzie “Co zobaczyli mędrcy”. Nie można zapomnieć też o pięknych wykonaniach Adama Krylika, Agnieszki Musiał, Dany Vynnytskiej czy też Dawida Kwiatkowskiego.
 
Kolejny raz Betlejem w Warszawie potwierdziło mocne strony idei i koncepcji twórców widowiska. Bo tutaj nie chodzi o piękne zaśpiewanie kolęd, nie chodzi też o dobrą atmosferę. Choć to wszystko jest obecne. W Betlejem chodzi o istotę świętowania Bożego Narodzenia. To Chrystus się nam narodził. Słowo stało się Ciałem. Wydaje się, że ekipa Betlejem w Polsce – zarówno artyści, jak i organizatorzy i ekipa techniczna – dobrze to rozumieją. Dodatkowo dochód z koncertów jest przeznaczony na pomoc potrzebujących. Czego chcieć więcej?
 
I dlatego mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że tegoroczne Betlejem w Warszawie to petarda!
 
foto mat. prasowe Betlejem w Polsce
www.chrzescijanskiegranie.pl
 

 

 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2019   |  Facebook