logo
 

aleteia

A
A
A
 
Dominikańska "Pieśń o nadziei"
Pragniemy poinformować o najnowszej płycie wydanej przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. "Pieśń o nadziei" jest zbiorem 19 kompozycji Dawida Kusza OP, wykonanych przez chór czterogłosowy i kameralny zespół instrumentalistów. Publikację polecają między innymi: Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel i Jacek Sykulski. Premierowy koncert odbędzie się 24 września o godz. 19:30 w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Serdecznie zapraszamy! Płytę będzie można nabyć przed i po koncercie, a od 25 września w całym kraju w dobrych księgarniach i sklepach muzycznych, a także przy klasztorach dominikanów. Już teraz można składać zamówienia w naszym sklepie internetowym. Będą one realizowane natychmiast po dniu premiery. Medialnie "Pieśni o nadziei" patronuje tygodnik OZON.
 
Płyta "Pieśń o nadziei" zawiera kompozycje muzyki liturgicznej autorstwa dominikanina Dawida Kusza. Bardzo pozytywne opinie na jej temat wyrazili: Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Jacek Sykulski. Dawid Kusz jest młodym, niezywkle utalentowanym kompozytorem, którego twórczość obejmuje nie tylko muzykę chóralną, lecz także utwory organowe, symfoniczne, musicalowe, ponadto opracowania melodii tradycyjnych.
 
"Pieśń o nadziei" składa się z kompozycji na chór czterogłosowy z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego, fletu, oboju oraz pozytywu. Spośród zamieszczonych na płycie utworów tylko dwa są aranżacjami tradycyjnych melodii, pozostałe to oryginalne kompozycje Autora. Wśród nich Gwiazdo morza głębokiego, Duch Pański nade mną, Zbudź się o śpiący zasługują na szczególną uwagę. Natomiast Missa Sine Nomine stanowi efektowne podsumowanie dotychczasowej twórczości debiutującego Kompozytora. Missa powstała z wyraźnych inspiracji muzyką barokową lecz stanowi całkowicie samodzielną, współczesną kompozycję.
 
Prezentowane na płycie utwory charakteryzują się tym, że samą harmonię wokalną można traktować jako zamkniętą całość. Urok - inspirowanych muzyką dawną - instrumentacji polega na nadaniu pieśniom charakterystycznej lekkości. Walor estetyczny kompozycji polega między innymi na właściwym zachowaniu proporcji pomiędzy bogactwem melodycznym partii instrumentalnych a głównym tematem samej pieśni. Dzięki temu płyta ujmuje swym muzycznym pięknem również wówczas, gdy słuchamy jej abstrahując od pierwotnego przeznaczenia i funkcji utworów.
 
Większość z pieśni prezentowanych na płycie jest od kilku lat wykonywana podczas liturgii celebrowanej nie tylko w klasztorach dominikańskich. Niezmiennie zachwycają one swoją melodyjnością i medytacyjnym charakterem.
W nagraniu wzięli udział bracia dominikanie oraz wokaliści i muzycy związani ze środowiskiem krakowskiego klasztoru.
 
"Pieśń o nadziei" jest pierwszą z siedmiu planowanych płyt ilustracyjnych do śpiewnika liturgicznego wydawanego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. (Aktualnie przygotowujemy wydanie drugiego tomu tej pozycji, który ukaże się w pierwszym kwartale 2006 roku.)
 
W Krakowie, 24 września, w Bazylice Świętej Trójcy odbędzie się koncert prezentujący znaczną część materiału zawartego na płycie. Pierwszą część utworów wykorzystamy na mszy o godzinie 19:30, po niej zaprezentujemy resztę kompozycji. Serdecznie zapraszamy!
 
Płyta będzie dostępna od 25 września. Sprzedaż rozpocznie się od kościołów dominikańskich w dużych miastach (Szczecin, Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin). Patronat medialny nad płytą obiął tygodnik OZON.
 
 

 

 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2019   |  Facebook